Współczesne smartfony, wyposażone w dostęp do internetu i nadajniki GPS, mogą stanowić niezwykle przydatne narzędzie w dążeniu do zapewnienia swoim pociechom bezpieczeństwa. Dostępne na rynku oprogramowanie monitorujące stanowi niezwykle cenne wsparcie w walce z wieloma zagrożeniami, czyhającymi na dzieci nie tylko w internecie.
Kiedy powinniśmy rozważyć wdrożenie kontroli rodzicielskiej?
Zainstalowanie oprogramowania, przeznaczonego do kontroli aktywności dziecka w internecie oraz ustalenia obecnego miejsca pobytu jest kwestią niezwykle wrażliwą. Granica pomiędzy chęcią zapewnienia bezpieczeństwa a naruszeniem prywatności dziecka jest bardzo cienka. Jeśli podjęte działania wyjdą na jaw, wyjaśnienia rodzica na temat dobrych intencji mogą okazać się dalece niewystarczające.
Opiekunowie, którzy decydują się na śledzenie komputera lub telefonu dziecka, często podejmują decyzję w oparciu o różne symptomy, sugerujące istotne zmiany w jego życiu. Do najczęściej obserwowanych zmian w zachowaniu dziecka należą m.in.
- gorsze oceny w szkole,
- spadek frekwencji szkolnej,
- częstsze przebywanie poza domem,
- większy nacisk na uszanowanie jego prywatności,
- pogorszenie kontaktu z rodzicami.
Oczywiście, czynniki te nie muszą dowodzić najczarniejszych scenariuszy, pojawiających się w głowach zaniepokojonych rodziców. Nieobecność w domu może wynikać z zapoznania nowych znajomych, a tajemnicze zachowanie dziecka stanowić rezultat rozterek sercowych. Wdrożenie kontroli rodzicielskiej należy więc przeprowadzić roztropnie i z umiarem, aby nie przyniosła ona efektów odwrotnych niż zamierzone.
Kontrola rodzicielska poprzez GPS
Jeśli prywatne śledztwo rodziców ma charakter czysto poszlakowy, warto zastanowić się nad wdrożeniem metod, które odbiorą dziecku jak najmniej prywatności. Odpowiednim rozwiązaniem może być wówczas śledzenie telefonu dziecka poprzez GPS, co umożliwi poznanie dokładnego miejsca pobytu przy jednoczesnym uszanowaniu prawa do prywatności korespondencji przez komunikatory czy SMS-y.
Metoda ta stanowi doskonały punkt wyjścia do podjęcia decyzji o zastosowaniu bardziej radykalnych rozwiązań. Wariant ten sprawi, że rodzic będzie mógł błyskawicznie stwierdzić czy dziecko mówi prawdę na temat swojego miejsca pobytu podczas nieobecności w domu. Zaawansowane aplikacje śledzące są bardzo trudne do wykrycia, a możliwości ich konfiguracji są niemal nieograniczone. Rodzic może skonfigurować cykliczne raporty na temat tego, gdzie znajduje się dziecko, istnieje również możliwość wywołania powiadomienia, jeśli dziecko wyjdzie poza wyznaczoną w aplikacji strefę lub pójdzie do miejsca, określonego jako niepożądane.
Zaawansowana kontrola rodzicielska na komputery i telefony
W przypadku rosnących wątpliwości na temat sieciowej aktywności swoich pociech, wielu rodziców decyduje się na pełne monitorowanie zachowania dziecka w internecie. W zależności od stopnia zaawansowania wgranego oprogramowania, opiekun zyskuje dostęp do połączeń telefonicznych, wymienianych SMS-ów, wiadomości z komunikatorów, historii przeglądarki lub możliwość zablokowania stron internetowych o określonym charakterze.
Należy jednak pamiętać, że tak daleko idąca ingerencja w prywatność dziecka może nie umknąć niezauważona. Jeśli rozległa wiedza rodzica przypadkowo wyjdzie na jaw, jego pociecha może szybko domyślić się, iż znajduje się „na cenzurowanym”. Nie sposób zaprzeczyć, że powyższa metoda może pomóc w uchronieniu dziecka przed wieloma poważnymi problemami, warto jednak zastanowić się nad korzystaniu z niej z umiarem i poszanowaniem wobec intymności swojego dziecka. Zaniepokojony rodzic powinien pamiętać, że zaawansowana cyfryzacja kolejnych pokoleń nie oznacza, że o problemach dowie się on wyłącznie z telefonu czy komputera – koniecznym rozwiązaniem może okazać się profesjonalna obserwacja.
Kiedy warto rozważyć obserwację detektywistyczną swojego dziecka?
W przypadku postępujących problemów z dzieckiem i niepowodzeniach ze śledztwem „na własną rękę”, warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów. Zawodowi detektywi, do których kompetencji należy również delikatny wywiad środowiskowy, z pewnością pomogą ustalić tożsamość nieznanych nam znajomych naszej pociechy. W skrajnie podejrzanych przypadkach można zdecydować się również na regularną obserwację, która może pomóc wyjaśnić wiele dręczących rodziców wątpliwości.
Nie bagatelizuj niepokojących znaków – umów się na spotkanie z przedstawicielem naszego biura, który pomoże Ci ustalić najlepszą strategię działania. Skorzystaj również z naszego wsparcia psychologicznego, którego zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie przez kryzys zarówno rodzica, jak i dziecka.